Prečo animoterapia?


Asi medzi nami nie je naozaj nikto, kto už ako malý netúžil po nejakom domácom zvieratku. Každý z nás väčšinou nejaké chcel. Či už to bol pes, mačka, alebo morské prasiatko. Túžili sme po kamarátovi, ktorý by bol pre nás všetkým na svete a my by sme boli všetkým na svete pre neho. Je dôležité, keď pri sebe niekoho takého máte, aj keď je to len domáce zvieratko. Práve tie sú pre nás naozaj tou najlepšou terapiou. Niet divu, že sa mnohé práve na to využívajú. Vedeli ste o tom?

 kočka u stolu

Na čo je dobrá animoterapia?

Vo všeobecnosti je známe, že stále viac a viac ľudí (starých aj mladých), trpí ťažkou depresiou. Niektorým ľuďom ale jednoducho chodenie k lekárovi nepomáha. Potrebujú niečo alebo skôr niekoho, kto z nich ten prebytočný stres vyženie. A práve na toto sú zvieratká také perfektné. Špeciálne také, ktoré sú naozaj veľmi empatické a dokážu vycítiť, keď človek nie je psychicky v poriadku a vedia sa podľa toho správať. Účinky animoterapie sú známe a naozaj nemôžete popierať ich úspešnosť.

 

Pre koho je vhodná?

Pre ľudí všetkých vekových kategórií. Pomáha deťom, ktoré trpia nejakou chorobou alebo majú osobnostnú poruchu. No veľmi pozitívne účinky ukázala táto forma terapie aj v domovoch dôchodcov, kde sa starí ľudia aspoň necítili až takí osamelí. Ľudia s poruchou osobnosti sa vďaka nim neuzatvárajú do seba, ale snažia sa vnímať aj svet okolo seba. No a nemusíme hovoriť, ako veľmi zvieratá pomáhajú ľuďom zvládať ťažké životné obdobia. Či už ide o rozchod, rozvod, finančné problémy, alebo v prípade detí problémy v škole.

 pes a laptop

Najlepšie zvieratká na animoterapiu?

Asi nikoho neprekvapí, že na prvých miestach sa umiestnili psy a mačky. Je jasné, že práve tieto zvieratká vedia, ako sa majú správať, keď ich majiteľovi (alebo človeku v ich blízkosti) nie je dobre. Sú však špeciálne plemená, ktoré sa vedia vcítiť do človeka viac ako iné. Podobné je to však aj s koňmi. Tiež vedia byť naozaj emotívne.

Article By :